ŁZS. Domowe i apteczne sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

Łojotokowe zapalenie skóry to nie jedynie chwilowy problem, który można zbagatelizować. Jest to poważne schorzenie dermatologiczne, które wymaga szybkiej reakcji, by pojawiający się łupież nie wpływał więcej negatywnie na stan skóry głowy. Inną nazwą tego zapalenia skóry jest wyprysk łojotokowy.

Choroba ta dotyka około dwóch procent całego społeczeństwa. Powodem jest nadmierne działanie gruczołów łojowych oraz znajdujące się na skórę grzyby. Niestety złą wiadomością jest fakt, że tą chorobę otrzymuje się w genach.

Pojawia się ona jednak również w przypadku osób, które nie prowadzą odpowiedniej profilaktyki i nie dbają o swoje włosy. Często problem nasila się, kiedy nie stosuje się odpowiedniego dla siebie szamponu. Jeżeli przejawia się także skłonność do trądziku, czy nadmiernej wagi, wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się ŁZS. Z tej choroby nie można całkowicie się wyleczyć. Kiedy zaniedba się pielęgnację głowy, istnieje spore ryzyko nawrotu przypadłości.

Leki z apteki na łojotokowe zapalenie skóry

Rozpoczęcie leczenia najlepiej zacząć od wizyty u dermatologa. Tylko on potrafi jednoznacznie stwierdzić, czy rzeczywiście ma się do czynienia z ŁZS. Z pewnością zostaną przepisane odpowiednie środki, bez których nie obejdzie się skuteczna kuracja.

Najczęściej będą to szampony przeciwgrzybiczne z dodatkiem siarki albo selenu. Niekiedy koniecznym okaże się także stosowanie leków sterydowych, antybiotyków. Jeżeli chodzi o środki z apteki, zazwyczaj przepisuje się chociażby szampon Mediderm, który ze względu na swój unikalny skład nie podrażnia skóry głowy, a także łagodzi objawy w postaci świądu i pieczenia.

Co ważne, nie zawiera żadnych substancji zapachowych i został przebadany dermatologicznie. Inną propozycję stanowi szampon Oillan Med. Działa on kojąco i nawilżająco, najlepiej sprawdzi się w przypadku suchej skóry głowy i łupieżu.

Jest to środek polecany w razie remisji oraz podczas pojawienie się zaostrzonych objawów. Ważnym dla jego użytkowników faktem jest to, iż nie doprowadza on do dodatkowego przetłuszczenia włosów. Jeszcze inny preparat to spray Blue Cap, który można stosować codziennie.

Łagodzi on swędzenie skóry oraz wszystkie powstałe z powodu choroby podrażnienia skóry głowy. Delikatnie nawilża, a także redukuje złuszczający się naskórek. Jego receptura nie opiera się na żadnych sterydach i cytostatykach, więc stanowi także dobry środek dla dzieci.

Jak poradzić sobie z ŁZS domowymi sposobami?

Jeżeli pragnie się jak najszybciej zareagować w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry, można uskutecznić cały ten proces domowymi sposobami. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku olejki eterycznie, szczególnie z lawendy, eukaliptusa, mięty, a także rumianki i drzewa herbacianego.

ŁZS. Domowe i apteczne sposoby na łojotokowe zapalenie skóry

Można także pokusić się o kurację olejem z migdałów. Kiedy głowa mocno swędzi, wystarczy wmasować preparat w skórę. Pomocne okaże się także wsparcie ze strony maseczek z zielonej glinki, octu jabłkowego i sody oczyszczonej. Warto także skorzystać z leczniczych właściwości przypraw, a dokładniej z rozmarynu, mniszka lekarskiego, tymianku, kurkumy i kozieradki.