Wiele osób, które lubią czuć wysoki poziom adrenaliny, zaczyna swoje przygody ze sportami ekstremalnymi za pomocą skoków ze spadochronem. Właśnie dlatego w coraz większej ilości szkół spadochroniarskich można znaleźć w ofercie skoki coachowane.

Czym są skoki coachowane?

Metoda ta jest jedną z szybszych i efektywniejszych nauk skakania ze spadochronem. Umożliwia ona pasjonatom sportów ekstremalnych nabycie podstawowej wiedzy i umiejętności. Są one niezbędne, by wykonywać skok w powietrzu, jak i lot ze spadochronem samodzielnie bez pomocy innych osób. Kurs skoków coachowanych składa się zazwyczaj z kilku skoków.

Podczas pierwszych dwóch skoków kursant może liczyć na towarzystwo instruktorów. Odpowiadają oni za bezpieczeństwo początkującego. Kolejne skoki są już wykonywane tylko z jednym instruktorem, wraz z nabywaniem przez kursanta większych umiejętności.

Ukończenie kursu

Po skończeniu podstawowego kursu skoków, początkujący skoczek może już skakać ze spadochronem samodzielnie, jednak z naziemnym nadzorem coacha. Jeśli pragniemy stać się profesjonalnymi skoczkami, musimy przystąpić do specjalnego egzaminu, który da świadectwo naszych kwalifikacji.

Skoki ze spadochronem są niebezpieczną dziedziną sportu. Jednak mimo to, wykonywać je może prawie każdy. Jedynymi ograniczeniami są przewlekłe choroby, jak i wiek. Wcale nie musimy być wysportowani, aby wykonać skok coachowany. W powietrzu bowiem nie liczą się mięśnie, kondycja czy kształt ciała. Tu ważna jest technika, z jaką się poruszamy, a tego nauczyć może się każdy. Skoki coachowane są więc dla każdego.

Adrenalina w powietrzu

Podczas wykonywania skoku w powietrzu ważne jest zachowanie zimnej krwi, zwłaszcza w obliczu ewentualnych niebezpieczeństw. Sporty ekstremalne niewątpliwie się z takimi wiążą. Większość ośrodków, które oferują skoki coachowane ustala również kryteria. Ukazują one, kto może rozpocząć swoją przygodę ze spadochronem.

Przed rozpoczęciem kursu warto zapoznać się z ofertą danej firmy. Jeśli cierpimy na poważne schorzenia serca czy niewydolność oddechową, nie powinniśmy wykonywać sportów ekstremalnych. Ważna jest również waga, która nie powinna wynosić ponad 100 kg. Wykonanie skoków przez takie osoby wiąże się z dużym ryzykiem i jest bardzo niebezpieczne. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się wpierw z zasadami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy