Nie zawsze trzeba sięgać wyłącznie po gotowe produkty oferowany przez branżę kosmetyczną. Czasem warto pomyśleć o prostszych, mniej skomplikowanych sposobach, które można samodzielnie przygotować w domu niewielkim kosztem i z pewnością, że oprócz połączonych składników nie znajdują się w sporządzonym kosmetyku żadne dodatkowe sztuczne substancje.
Maseczki oczyszczające zajmują zaledwie kilka minut. Pomogą nawet na cerę bardzo problematyczną, kiedy twarz pokryta jest licznymi wypryskami lub zwyczajnie jest sucha i wrażliwa. W zależności od doboru składników można stworzyć najlepszą dla siebie recepturę i przepis na piękną cerę.
Węgiel aktywny w maseczkach dla tłustej cery
Kiedy cera jest mocno zanieczyszczona, pojawia się na niej trądzik, a do tego tłusty film szczególnie w okolicach czoła, nosa i brody, problem może pomóc rozwiązać maseczka z węgla aktywnego. Należy ją nakładać maksymalnie raz na tydzień, jeżeli ma się również problemy z cerą suchą i wrażliwą. Wtedy najlepiej także maseczkę uzupełnić o dodatek jogurtu.
Prezentowana maska ma bardzo silne działanie oczyszczające. Usuwa nieestetyczne zaskórniki, a co więcej – doprowadza do zmatowienia skóry i wyrównania jej kolorytu.
Potrafi również skutecznie zwęzić pory i zapobiec dalszemu rozwojowi bakterii, które w zatkanych porach mają najlepsze środowisko do rozprzestrzeniania się. Aby wykonać maseczkę, należy trzy kapsułki lub tabletki rozdrobnić, by uzyskać z nich pyłek.
Do tego konieczne jest dodanie łyżeczki wody i łyżeczki naturalnego jogurtu. Tak przygotowaną masę należy nałożyć na swoją twarz. Można także potraktować nią dekolt i szyję. Po dwudziestu minutach należy usunąć maseczkę.
Spirulina dla niepokornej cery mieszanej
W przypadku cery mieszanej z tłustymi miejscami okolicy T oraz suchymi policzkami można oprócz wyżej zaproponowanej maseczki posłużyć się również maską z dodatkiem spiruliny.
Dla niewtajemniczonych, jest to rodzaj silnie oczyszczającej algi, która dodatkowo wyrównuje koloryt skóry i ją odżywia. Wystarczy dwie łyżeczki alg zmieszać z pięcioma łyżeczkami wody i tak przygotowaną papkę nałożyć na kwadrans na twarz. Stosowanie tego typu maski dwa razy w tygodniu przyniesie oczekiwane rezultaty.
Białą glinka dla cery suchej i wrażliwej
Jeszcze innym typem skóry jest cera wrażliwa, która jednocześnie sucha jest bardzo skłonna do podrażnień i powstających z tego tytułu zaczerwienień. Biała glinka jest zatem stworzona do problemów z tego typu cerą. Nie tylko oczyści skórę, ale również wspomoże gojenie się delikatnych ranek i doda blasku.
Co więcej, glinka biała nie uczula. Wykonanie takiej maseczki uwzględnia zmieszanie ze sobą łyżeczki białej glinki z niewielką ilością wody. Ważne, by powstałą niezbyt zbita konsystencja, ale również nie za bardzo wodnista, by dobrze utrzymywała się na twarzy i nie spływała.
Przygotowanie maski powinno odbywać się w szklanym naczyniu, ewentualnie plastikowym. Można także dodać kilka kropel wody różanej lu oliwy z oliwek. Sporządzana masa powinna trafić na twarz, dekolt i szyję na kwadrans. Najlepiej będzie stosować ją dwa razy na tydzień.